| Sæsonstarten gik .. | |
| Sæsonstart NU | |
| Quick Weekend XII & Sæsonplan | |
| SæsonStart | |
| Politiken Cup Slut | |
![]() | ![]() |
Skrevet af Alexander Rosenkilde d.28/05-2010
Der var ikke mange deltagere som havde fundet vej til skakklubben en regnfuld torsdag aften, hvor der samtidig var landskamp.
10 deltagere prøvede jeg først at skræmme ved at vise mit parti mod IM Nikolaj Mikkelsen.
Det virkede ikke til at have haft den store effekt for flere spillere spillede utroligt friskt til.
Junior Peter fik faktisk en udmærket stilling, men så blev dronningen sat foran kongen.
Simon Madsen gik hovedløst ind i en Prompt gambit. Simon har bestemt ikke styr på den åbning og måtte se sin konge nedslagtet efter det farlige og tematiske prompt angreb. Hvis nogen skulle være i tvivl så er prompt gambit en åbning, som jeg og Simon har fundet på i fællesskab (1.f4 g5!). Gad vide hvornår den bliver spillet på topplan ;)
Mark Kirkebække fik sin dronning på alvorlige afveje og opgav hurtigt.
Jørn Lindgaard nåede at få 2 dronninger på brættet, men lige lidt hjalp da det han kom til at gå i en selvmat.
Frederik Zmylon spillede lidt ukoncentreret. Måske fordi han sad ved siden af Simon? :P I hvert fald fik Frederik aldrig modspil og opgav tidligt.
Peter Foslund spilede noget der mindede om kongeindisk hvor jeg nåede at få ofret en kvalitet for godt spil. Peter bandede tit sin stilling væk. Mere end hvad jeg synes var nødvendigt, og måske havde pessimismen også en negativ indflydelse. Peter blev pakket godt sammen og til sidst sat mat af en velspillende springer og løber.
Ole Pedersen havde jeg spillet et lidt kedeligt parti imod, men jeg vandt en bonde i slutspillet og det var rigeligt med god springer mod dårlig løber.
Bent Dalberg havde jeg ligeledes spillet et kedeligt parti imod, men her vandt jeg også en bonde i slutspillet. Bent og andre var rigtig i remis hopla denne aften. Det ene remis-tilbud efter det andet blev slynget på bordet, og fulgt op med citater som: ”Nu bliver vi jo nødt til at banke dig” sagt med et glimt i øjet.
Mehdi satte en kvalitet i slag tidligt i partiet og kunne ikke rigtig gøre så meget.
9-0 til klubmesteren og sidste mand tilbage var Martin Lee. Martin havde vundet en kvalitet i starten af midtspillet. Martin følte sig ovenpå, gik meget rundt og tabte koncentrationen. Jeg vandt kvaliteten tilbage med renter og havde to bønder mere i det svære slutspil. Desværre klokkede jeg fælt i det da jeg havde Springer + Løber + randbonde mod springer.
Resultatet blev altså 9½-½!
Der er lagt op til revanche mod næste års klubmester!
Kommentarer:
| #1 af Jan Mose Nielsen | 28. May 2010, 12:25 |
| Lækket referat ... Jørn for fanden da ... | |
| #2 af Simon Rise Madsen | 28. May 2010, 20:48 |
| Prompt-gambit er så effektiv, at selv den ene opfinder er dødsens-angst for åbningen :) Vi må skynde os at skrive en bog om denne ekseptionelle variant inden andre kommer os i forkøbet | |
| 4. Fast and the Furious |
Quick XII |
| Indbydelsen Tabel | Indbydelsen Tilmelding Tilmeldte |
| |
|
| Spil når du vil 5 | De tre første klubaftener |
| Samlet stilling og tabeller | |
| Bulletmesterskabet 09/10 |
Tematurnering 09/10 |
| Tabeller | Samlet stilling og tabeller |
| Lyn Grandprix 09/10 | Vinter 09/10 |
| Tabel | |
| Holdturneringen 09/10 |
Seniormesterskabet 10/11 |
| 1. holdet: Tabel Partier |
Indbydelsen Tilmelding Tilmeldte |
| 2. holdet: Tabel Partier | |
| 3. holdet: Tabel Partier |
|
| 4. holdet: Tabel Partier |
Leveret af PokerListings